o parafii

Rzymskokatolicka Parafia NMP Nieustającej Pomocy

ul. ks. J. Popiełuszki 9; 97-400 Bełchatów

numer konta parafialnego: 05 8965 0008 2001 0014 3866 0001               Bank Spółdzielczy w Bełchatowie

 

Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy jest najmłodszą parafią w naszym mieście. Została erygowana przez ks. abp. Władysława Ziółka 1 września 2007. Tego dnia został też mianowany pierwszy proboszcz parafii – ks. Antoni Pietras który zmarł 13.11.2020 roku na na jego miejsce został mianowany nowy proboszcz ks. Mariusz Kuligowski

Obszar parafii stanowi bełchatowskie Osiedle Olsztyńskie znajdujące się w północno-wschodniej części miasta. Ponadto naszymi parafianami są mieszkańcy Dobrzelowa, Helenowa, Myszaków i Niedyszyny. Parafialną świątynię stanowi kaplica poświęcona w 2005 roku. Obecnie trwają prace przy budowie nowej świątyni 

Patronką parafii jest Matka Boża Nieustającej Pomocy. Jej ikona znajduje się w głównym ołtarzu naszej kaplicy. Każdej środy po pierwszej mszy świętej jest specjalne, tradycyjne nabożeństwo z prośbą o wstawiennictwo Matki w osobistych intencjach parafian. O symbolice obrazu oraz jego historii można przeczytać tutaj. Odpust w naszej parafii przypada 27 czerwca i każdego roku obchodzony jest dokładnie tego dnia.

Ważnym wydarzeniem w historii parafii było wprowadzenie relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Pamiątką tego dnia są zdjęcia w naszej galerii. Zaś o postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki możemy przeczytać tutaj. Co czwartek staramy się w szczególny sposób oddać mu cześć, prosząc podczas mszy świętych o jego wstawiennictwo i adorując relikwie. 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, sprawowana jest w naszej parafii specjalna liturgia dla upamiętnienia Błogosławionego.

Do smutnych wydarzeń wpisujących się w historię naszej parafii jest śmierć księdza wikariusza Jacka Cedrowskiego który odszedł dn. 09.07.2020 roku oraz księdza proboszcza Antoniego Pietrasa który odszedł 13.11.2020 r. Uroczystości pogrzebowe ks. Antoniego Pietrasa odbyły się19.11.2020 r. 

Po śmierci ks. Proboszcza i ks. Wikariusza do parafii został mianowany nowy proboszcz którym został ks. Mariusz Kuligowski dotychczasowy proboszcz Matki Bożej Częstochowskiej w Żeroniach natomiast w Sierpniu 2021r parafia uzyskała nowego księdza Wikariusza którym został nowo wyświęcony kapłan – ks. Krzysztof Pietrzak

 

Księża pełniący posługę w ubiegłych latach: 

ks. Antoni Pietras – PROBOSZCZ (2007 – 2020)

ks. Jacek Cedrowski – WIKARIUSZ (2019 -2020)  zm. 09.07.2020

ks. Karol Skowroński – WIKARIUSZ (2011 – 2019)

ks. Józef Głowacki – WIKARIUSZ (2010-2011).

O to, by wszystkim było dobrze się modlić, dba również Pan Bartłomiej Kuśmierek – mistrz naszych organów oraz niezawodna i szalenie sympatyczna grupa ministrantów. Jest również Pani Marczak sprzątająca i dekorująca naszą świątynię, by wglądała czysto i schludnie. Nie sposób wymienić wszystkich, ale jesteśmy otwarci na tych, którzy chcieliby aktywniej włączyć się w życie parafii. Zachęcamy rodziców, by zmotywowali też swoje dzieci i zaprosili je, choćby do grona ministrantów.

W latach 2010 – 2015 trwała budowa domu parafialnego wg. projektu arch. Tadeusza Kędziaka z Bełchatowa. Prace przebiegały bardzo sprawnie, co pozwoliło odebrać dom przez Nadzór Budowlany Bełchatowskiego Starostwa wiosną 2015 roku, a następnie dokonano jego poświęcenia przez Abpa Marka Jędraszewskiego – Metropolitę Łódzkiego w Niedzielę Miłosierdzia.

W roku 2017 opracowano koncepcję budowy nowego kościoła parafialnego /pod kierunkiem arch. Tadeusza Kędziaka i arch. Tomasza Jędraszka. Koncepcja uzyskała pozytywną opinię komisji kurialnej ds. budowy kościołów. Przystąpiono więc do realizacji projektu budowlanego. Pozwolenie na budowę otrzymano na początku października 2018 roku.

W marcu 2019 roku Abp Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki poświęcił plac budowy świątyni, a kilka dni później przystąpiono do prac budowlanych. Ich postęp można śledzić w zakładce: aktualności/ budowa kościoła.