Budowa kościoła

film zrobiony 10 lipca 2020 roku

Mimo niesprzyjających okoliczności związanych z epidemią koronawirusa, udało si z małym opóźnieniem wystartować z pracami budowlanymi. Firma Państwa Maziarzów z Myszaków 8 maja przystąpiła do wylania tzw. chudziaka, a niebawem rozpocznie zbrojenie i wylewanie słupów.

Poniżej możemy zobaczyć krótki film z wylewania chudziaka.

2019 rok

Uroczystość poświęcenia fundamentów

i wmurowania aktu erekcyjnego

W czasie mszy św. sprawowanej w dniu 1 września 2019 roku JE Ks. Abp senior Władysław Ziółek modlił się w intencji całej parafii w dniu 13 rocznicy urodzin parafii. Wygłosił słowo Boże nawiązujące min. do historii erygowania parafii. Cieszył się, że może w takim dniu być razem z nami. Na zakończenie mszy został podpisany akt erekcyjny przez Ks. Arcybiskupa i wszystkich najważniejszych gości, wśród których byli min. ks. Dziekan Zbigniew Zgoda, Pani Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska, Pan inż. arch. Tadeusz Kędziak, Pan inż. arch. Tomasz Jędraszek, oraz wielu innych.

Ksiądz Proboszcz wyjaśnił zebranym rolę historyczną tego dokumentu, oraz wyjaśnił, co znalazło się w metalowej tubie, która będzie zamurowana w ścianę kościoła /w okolicach tabernakulum/. W tubie obok wspomnianego aktu są także: egzemplarz tygodnika NIEDZIELA /z datą 1.09.2019/ 4 zdjęcia z różnych etapów obecnej budowy, monety i banknoty będące w obiegu i kamień z Ziemi Świętej, który dotykał Golgoty.

[Not a valid template]

W końcu lipca zostały zakończone prace związane z fundamentami nowej świątyni. Od początku kwietnia do końca lipca wykonano:

  1. wykop pod świątynię
  2. stopy i ławy fundamentowe
  3. ściany fundamentowe
  4. wymurowano pierwsze warstwy z cegły
  5. zagęszczono piaskiem wnętrze kościoła
  6. przygotowano instalacje wod-kan
  7. obsypano zewnętrzne mury kościoła

1 września 2019 roku ks. Abp senior dokona poświęcenia fundamentów i wmurowania aktu erekcyjnego.

Dalsze prace przewidziane są dopiero na rok 2021, ponieważ potrzeba zgromadzenia odpowiednich środków finansowych, które pozwolą w jednym roku wymurować ściany i filary kościoła, a następnie przykryć je przynajmniej prowizorycznym dachem.

2 lipca br wylano ostatnią część ścian fundamentowych i przystąpiono do wypełnienia wnętrza fundamentów piaskiem. Tym samym prace na tym etapie wkroczyły w ostatnią fazę.

Poniżej zdjęcia z 13 czerwca i wylewania ścian fundamentowych pod prezbiterium i zakrystię.

widok z drona

27 maja 2019 roku

16 maja 2019 roku

16 maja zakończono wylewanie ław fundamentowych na głównej części kościoła. Teraz wykonawca przystąpi do wykopów i przygotowania fundamentów pod prezbiterium i zakrystię. Prace mają potrwać do koca czerwca br.

kwiecień 2019

Na początku kwietnia rozpoczęto pierwsze pracy przy fundamentach kościoła. Bardzo szybko dało się zauważyć pierwsze efekty.

Poświęcenie placu budowy

24 marca 2019 roku JE Ks. Arcybiskup Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki odprawił mszę świętą w intencji parafii i poświęcił plac, na którym zbudowany będzie nasz nowy kościół parafialny.

Do pierwszych prac przystąpimy wiosną 2019 roku. Na pierwszy etap prac została wybrana bełchatowska firma Vortex-Bud.

Przygotowanie placu budowy

Projekt kościoła – 2018 rok

23 października 2018 roku Starostwo Powiatowe w Bełchatowie wydało decyzję zezwalającą na budowę kościoła parafialnego wg. projektu mgr inż Tadeusza Kędziaka, we współpracy z p. mgr inż Tomaszem Jędraszkiem, który opracował projekt konstrukcji, a przy budowie będzie pełnił funkcję inspektora nadzoru.

wizualizacja nowego kościoła